50 lat minęło, …czyli o tym jak obchodziliśmy nasz Jubileusz
Wdzięczni za pół wieku istnienia 20 października 2012 roku o godzinie 10.00 wzięliśmy udział we Mszy św. Dziękczynnej. Uroczystościom w Kościele przewodniczył pracujący w szkole ks. Mirosław Woźniak w asyście naszych absolwentów – ks. Jana Chudyby i ks. Damiana Czubaka. Homilię wygłosił ks. proboszcz Stanisław Styś, który podkreślał rolę szkół i edukacji w życiu człowieka oraz wartość przyjaźni i relacji wówczas budowanych.
W uroczystym przemarszu ulicami Iłży wkroczyliśmy w mury szkoły przy ulicy Błazińskiej. W jej korytarzu nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego to aktu dokonał wicestarosta radomski – Waldemar Trelka, z- ca burmistrza Iłży – Marek Łuszczek oraz dyrektor – Dariusz Leśkiewicz.
Główna część uroczystości miała miejsce w odświętnie ubranej sali gimnastycznej, której gospodarzami wyjątkowo zostali Elżbieta Cielecka i Dariusz Łyżwiński. Nie zabrakło wśród nas znakomitych gości, których po wygłoszeniu przemówienia z dumą wymieniał Dyrektor mgr inż. Dariusz Leśkiewicz. Swą obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP – Zbigniew Kuźmiuk, Pani Bożenna Pacholczak - wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Waldemar Trelka - wicestarosta radomski, Pan Jerzy Jon – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie delegatura w Radomiu a także Pan Andrzej Moskwa i Pan Marek Łuszczek – gospodarze miasta Iłża. Obecni byli radni powiatu radomskiego – Marek Jarosz, Leszek Dziura, Krzysztof Kozera, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iłży - Andrzej Pałka, dyrektorzy placówek oświatowych z Iłży, Chwałowic, Pionek i Radomia, przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli, przedstawiciele policji, nadleśnictwa oraz lokalnych przedsiębiorców. Wszystkich nas ucieszyła obecność emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły oraz absolwentów.
Zaproszeni goście chętnie zabierali głos. Na szczególną uwagę zasługuje wypowiedź Pana Stanisława Krosty, który przez 30 lat piastował funkcję dyrektora tej placówki. W swym wystąpieniu podkreślał rolę kształcenia zawodowego i wkładu ZGM „Zębiec” w podejmowaniu pierwszej i czasem już ostatniej pracy zawodowej. Wypowiedź ta w konfrontacji z sytuacją na obecnym rynku pracy wywołała wielki aplauz publiczności. Niezwykle ciepłe słowa podziękowania skierował do Pana Leszka Lankoffa – ówczesnego dyrektora ZGM „Zębiec”, do Państwa Marii i Włodzimierza Kondratów – swych pierwszych współpracowników oraz władz prowadzących placówkę.
Zbigniew Kuźmiuk w swym wystąpieniu zwracał uwagę na szczególną rolę szkoły dla lokalnych społeczności. Słowa podziękowania skierował również w kierunku nauczycieli, którzy „wychowują nasze dzieci i przejmują coraz większą część naszych rodzicielskich obowiązków”.
Niezwykłą niespodzianką było przyznanie szkole medalu pamiątkowego „PRO MAZOVIA”. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wystąpiła Pani Bożenna Pacholczak. ZSP w Iłży otrzymało to wyróżnienie za pracę i szczególne osiągnięcia na rzecz województwa mazowieckiego.
Nie sposób wymienić wszystkich, którzy zechcieli zabrać głos, a tym bardziej dosłownie przytoczyć myśl przewodnią tych wystąpień. Na zebranych duże wrażenie wywarła wypowiedź Pana Waldemara Trelki. Z jednej strony podkreślał rolę przeszłości i korzeni, a z drugiej tej innej, nowoczesnej Europy. Podkreślał rolę budynku, ale przede wszystkim ducha, serca i przyjaźni zawiązywanych w czasach szkolnych. Właściwie wszyscy goście słowa wdzięczności i uznania kierowali ku Panu Stanisławowi Kroście, którego przedstawiciel Kuratorium Oświaty Jerzy Jon nazwał „30 – letnią historią tego miejsca”.
W dalszej części uroczystości Pani Renata Niewadzi – Gut zabrała nas w podróż w przeszłość, podróż w 50 – letnią historię tego miejsca. Motywem przewodnim była prezentacja multimedialna, w którą niezwykle precyzyjnie wplecione zostały wystąpienia Absolwentów:
- Pana Janusza Kumanowskiego – absolwenta z 1968 roku;
- Pani Basi Łyżwińskiej (rocznik 1990) i Huberta Jastalskiego (rocznik 1990) oraz Pana Mariusza Ogorzałka (1990), który wraz z chórem szkolnym odtworzył pierwszą wersję pieśni szkoły;
- Pana Marka Łuszczka - z- cę Burmistrza Iłży – absolwenta z roku 1998;
- Pani Beaty Wołczyńskiej (absolwent z 2003 roku), która szkołę określiła jako przygotowanie do „maratonu życia”. W pięknym, choć smutnym wierszu podkreśliła rolę wartości, które od najmłodszych lat wpajane są właśnie w szkołach, ale winny być wykorzystywane przez całe dorosłe życie.
Całości części artystycznej dopełnił występ kabaretu „z życia statystycznego ucznia” w wykonaniu uczniów – przyszłych absolwentów – z klas: I TOT, II TH/TOT, III TH/TOT, III TI B. Imprezę uświetnił swym występem chór szkolny, który do znanych melodii („50 lat minęło”, „Piękniejsza”) za sprawą opiekuna – Pana Roberta Kotowskiego – stworzył teksty idealnie dopasowane do rzeczywistości szkolnej. Na zakończenie tej części uroczystości czekała na wszystkich miła i bardzo słodka niespodzianka – na salę wjechał bowiem duuży tort.
A potem…nasi absolwenci spotkali się w klasach – a tam rozmowom i wspomnieniom nie było końca…
Wieczorem w restauracji „Rycerska” chętni do kontynuowania klimatu wspomnień, wzruszeń i powrotów do szkolnej ławy spotkali się na balu. Ale to już zupełnie inna historia….
Na zakończenie naszej relacji pragniemy przytoczyć jeszcze jedną piękną wypowiedź, której autorami były reprezentantki szkół powiatu radomskiego. Powiedziały m. in., że „Jubileusze mają wielką moc – są szansą na podsumowania, ale i na ambitne plany”. Słowa uznania dla organizacji samej uroczystości, ale i codziennej, trudnej pracy skierowały bezpośrednio do Dyrektora Dariusza Leśkiewicza.
Zamykając ten rozdział naszej historii pragniemy złożyć gorące podziękowania:
- Wszystkim sponsorom uroczystości, bez których jej organizacja byłaby niezwykle trudna;
- Członkom Komitetu Organizacyjnego, który w baaardzo długich wtorkowych spotkaniach, w pocie czoła pracował nad każdym elementem uroczystości;
- Absolwentom, którzy zechcieli aktywnie włączyć się w przygotowanie Jubileuszu i już w dorosłym życiu zgodzili się zostać wezwanym po raz kolejny „do odpowiedzi”;
- Wszystkim Gościom i Absolwentom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zechcieli odwiedzić mury „naszej – swojej” szkoły;
- Obecnym uczniom ZSP, którzy chętnie zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, a w jej trakcie stanęli na wysokości zadania i godnie nas reprezentowali;
A naszej Jubilatce życzymy samych zadowolonych i uśmiechniętych twarzy uczniów, mądrych i kreatywnych dyrektorów, wyrozumiałych, pomysłowych i wymagających pedagogów, ambitnych planów, elastyczności w dostosowaniu się do potrzeb rynku pracy i kolejnych równie pięknych Jubileuszy. Do zobaczenia za …. lat…
Zobacz zdjęcia z uroczystych obchodów